Zase jedna akce za hranicemi – jelo se do Itálie do Finale, což je přímořské letovisko mezi Janovem a Monte Carlem a v jeho okolí se nachází plno lezeckých terénů po vápenci. Vyrazil jsem s Kočičákem, který už v oblasti byl. Je tam jeden kemp asi 10 km od města u vesnice Orco, na kopci Monte Cucco a byl zadáčo, takže volba byla jasná. Patří majiteli Pizzerie, který byl přes silnici. Na lezci.cz se píše, že je dobré tam alespoň jednou zajít a dát si pizzu, což jsme udělali 2x. Bylo tam vedro a tak se lezlo pouze ráno a jen co už nepomáhalo ani mágo jsme byli nuceni to vzdát a vyrazit na pláž. S parkováním to byl dost často boj, ale našli jsme způsob jak za něj neplatit 🙂 . Kemp v pohodě, lidi super – není třeba se obávat ztráty – stan byl otevřený celou dobu se vším a nic se nestalo. Lezlo se v pátek a sobotu, v neděli byl rest day a pak po-st tedy 5 lezeckých dnů a všechno v oblasti hned nad kempem, tedy na stěnách Monte Cucco. Vzdálenosti sektorů byli od 5-10 minut max, takže bomba.

Lezení o něco kluzčí než v juře, člověk se hodně potí, bez mága ani prd (pro Ondru – mazání z kostky pouze na prsty nepostačuje, musí to fakt prášit). Stupeň + je boulder, takže i v cestě 6a+ to může znamenat, že je tam osmičkovej boulder. Spáry jsou tu to nejhorší co může být – zlatá žula a písek. Klouže to, nic nedrží, takže je lepší se tomu vyhnout. Spousta zoufalců šahá na vše a tak omágovaný místo neznamená, že tam je chyt. V těžších cestách mi tvrdší boty nijak zásadně nepomohli, což mě překvapilo. Pokud fouká vítr, není možné se verbálně dorozumět a při každém pohybu to pěkně mává, takže se musí čekat, až to trochu ustane, jinak jsou pětkový kroky o dost těžší. Stupnice se mi zdála poměrně nevyvážená – některý 5b se mi zdáli těžší než některý 6a.

Celkově je to zajímavé, ale je potřeba celou oblast více prozkoumat. Je to z Lbc asi 1300 km, takže je to poněkud dražší a tak to tam chce jet nejlépe na 2 týdny ať se to rentuje. Jídlo se oplatí kupovat až tam – je to levnější nebo stejné a chutnější. Výjezd to byl fajný. Pozbíral jsem na pláži pěkný kamínky a tak mám něco pro každého 🙂 .

Lezlo se toto (vše v oblasti Monte Cucco)

Settore Centrale

Opti-Matti ………………………………………………… 6a

Toccata E-fuga ………………………………………….. 6a

Cucce D’arancia ………………………………………… 6b+ (pytel)

La Pulce 1 dýlka ………………………………………… 5c

La Pulce 3 délky…………………………………………. 1/5c, 2/4c, 2/4c

Settore Della Torre

La Torre 2 délky ………………………………………… 1/5c, 2/c

Moby-Dick ……………………………………………….. 5c

Mani D’orro ……………………………………………… 1/6a, 2/5c

Ecnation ………………………………………………….. 6a+

Diedro Canale ………………………………………….. 2

Diedro Canale (navazují varianta 2 délky) ….. 5c (odhad)

Campanile e Placca del Polpaccio

Lupo Mannaro ………………………………………… 5b