Milé děti, tak to je ona: Taktovka. Hubený pískovcový sloup, co zapomněl spadnout.

2016_05_22_Taktovka1

Při klidném domácím listování průvodčíkem se zdají být „Stará cesta VIIb“ či „Chlumova VIIc“ lezitelné. Proto jsme ji měli s Vlastou od loňska tak trochu v hledáčku. V reálu mrška zas tak přívětivě nevypadá.

Původně nám na neděli sliboval Ondra L. exkurzi do Labáku. Ale neozývá se, neozývá, tak domlouváme (Ondra R.) s Ludvíkem aspoň půldenní polezení na Pantheonu. V neděli ráno se Ondra L. ozývá a lanaří nás do Skaláku. Nakonec nás spolu s počasím přesvědčí, že tedy jo. Ale vzhledem k pokročilému vyplýtvanému času to bude tak maximálně na 2 cesty. Jakmile padne jméno Taktovka, jsou všichni pro.

Než se stihneme vzpamatovat z krásné výběrčí na parkovišti (foto nemám), tak jsme pod skálou. A sakra, fronta. Zrovna jedna dvojka dolézá úspěšně na vršek a druhá svačí pod skálou. Svým příchodem jsme je ale natolik znervóznili, že nás pouští. Předchozí dvojka to prý lezla hodně dlouho, takže půjdou spíš jinam.
Zatím co se chystáme, slaňují předlezci dolů. Lano jim po zatížení vydá přesně kousek nad zem. Konzultujeme a ujasňujeme si postup, kudy “Stará cesta VIIb” vede. V průvodčíkovi je trochu jinak obrázek a trochu jinak popis (rozdíl v použití kruhu Chlumovy cesty). No, a jdeme do toho.

2016_05_22_Taktovka2

Na předskalí bez jištění, aby lano nedrhlo. Uf, je to celkem vysoko. Smyčku kolem hlavičky a první kruh. Doleva přes dvoje hodinky, Chlumův kruh vynecháváme. Jedno malé Ufo a štanduju u druhého kruhu. Dobírám Ludvíka a odlézám k dalšímu kruhu, abych udělal místo druhému Ondrovi.

2016_05_22_Taktovka3
Za chvilku je Ondra tam, tak musím do dalšího ne moc příjemného traverzu: “přecházíme vodorovně po velmi malých chytech doleva k malé dutině a vzhůru ke svislé trhlině”. Moc dobře se tam necítím a kruh už je docela daleko. Když konečně o kus výš konečně založím první smyčku je mi hned líp. Navíc to vypadá na smyčku tutovku. O kousek výš k ní v trhlině přidám prostředního Ufona a je mi hej. Na balkóně vpravo na podlaze nacházím 4. kruh. Štanduju a kluci mohou následovat za mnou.
Teď už jen na tu kulatou hlavičku… Je to osolené a kulaté, kruh blbě dole a víc už nic. (Příště možná zkusit malého ufona do ruční vodorovné spárky?). Ale dá se, zas tak těžké to není, ale nepříjemné jo.
Za chvíli jsme nahoře všichni tři a můžeme se radovat.

2016_05_22_Taktovka4

Při slaňování zjišťujeme, že Ludvíka v obchodě ošidili nebo neměl to lano prát na 60°C. Prostě nám nestačí na zem. Takže ještě kratochvíle s přesedáním u kruhů ve stěně než stojíme na pevné zemi.

2016_05_22_Taktovka5

Takže pozor na to. Výstup má podle různých pramenů 45-50m a slanění tedy přes 30m.

2016_05_22_Taktovka6_TudyNahoruFotka náhorní strany po které “Stará cesta” vede. Jen výlez na hlavičku je vpravo.

Obcházíme ještě další skály a Ondra L. nám ukazuje několik možností dalších výstupů. Pak se s námi loučí a my s Ludvíkem ještě přidáváme “Svatošovu cestu VIIb” na Dominstein
Pak už jen za odměnu nanuka a hurá domů!